Press enter to see results or esc to cancel.

“Pixie”, czyli ostra jazda bez trzymanki

Pixie to brytyjski film fabularny w reżyserii Barnaby Thompsona, nakręcony w 2020 roku. Będąc w założeniu swych twórców komedią kryminalną, obraz może przypaść do gustu zarówno wielbicielom niezobowiązującej rozrywki, jak i zwolennikom krwawych gangsterskich fabuł. Jedno jest pewne: w trakcie seansu nikt nie będzie się nudził.

tablet photo

Irlandzka girl powe w filmie“Pixie”

Barnaby Thompson zrealizował swój ostatni jak dotąd obraz wraz z synem Prestonem, któremu powierzył napisanie scenariusza. Powołana w ten sposób do życia produkcja stanowi dowód fascynacji światem Quentina Tarantino, wzbogaconym jednak o swoiście irlandzkie akcenty. Wraz z tytułową bohaterką, Pixie O’Brien (Olivia Cooke), przemierzamy w zawrotnym tempie całą Zieloną Wyspę, w pogoni za łatwymi pieniędzmi, wolnością i lepszym życiem.

Fabuła filmu bierze swój początek w sennym, prowincjonalnym miasteczku, z którego protagonistka pragnie się za wszelką cenę wyrwać. Życie dziewczyny – mimo jej fizycznej atrakcyjności oraz wrodzonej charyzmy – nie jest usłane różami. Wywodzi się ona z klanu lokalnych przestępców; jej matka została kilka lat wcześniej zamordowana. Obecnie Pixie układa w głowie drobiazgowy plan zemsty; do jego realizacji potrzebuje jednak pomocników. Zostają nimi Fergus (Fra Fee) i Colin (Rory Fleck Byrne), małomiasteczkowi bandyci. Młoda O’Brien poleca im obrabować okolicznych handlarzy narkotyków. Następnie cała trójka ma zniknąć z forsą i rozpocząć nowe życie.

Akcja dochodzi do skutku tylko połowicznie: zatrudnionym przestępcom udaje się wprawdzie ukraść pieniądze, ale zaraz później rozgrywa się między nimi scena dzikiej zazdrości o uczucie samej Pixie. W wyniku gwałtownej wymiany zdań Colin zabija Fergusa i zajeżdża wraz z forsą pod dom swojej mocodawczyni. Zamierza ją ukarać za miłosną grę na dwa fronty. Niespodziewanie jednak zostaje powstrzymany przez kolejnego wielbiciela Pixie, niejakiego Harlanda (Daryl McCormack), który masakruje go swoim samochodem. Ciało Colina ląduje w bagażniku, a Harland i jego kompan Frank planują ucieczkę ze znalezionymi pieniędzmi.

W tym momencie do gry wkracza sama Pixie. Wyjaśnia Harlandowi i Frankowi, że skradziona forsa należy do gangu byłych księży, dowodzonego przez bezwzględnego ojca Hectora McGratha (Alec Baldwin). Oszukani słudzy Boży z pewnością lada moment upomną się o swoją zgubę, więc należy jak najszybciej uciekać z miasta. Trójka młodych ludzi podejmuje szaloną podróż przez Irlandię – z trupem w bagażniku oraz milionem funtów na tylnym siedzeniu. Ścigają ich nie tylko rozsierdzeni duchowni, lecz także banda zbirów wynajętych przez ojca Pixie – on również chce coś uszczknąć kosztem znienawidzonego McGratha.

Pixie jest zwariowaną historią z wieloma twistami fabularnymi, wypełnioną serią ciętych dialogów i absurdalnie przerysowanych postaci. Tytułowa bohaterka na każdym kroku zaskakuje widza swoim sprytem, tupetem i ironicznym dystansem do męskiego świata. Została pomyślana przez twórców jako kolejne wcielenie girl power – tym razem w irlandzkim wydaniu.