Press enter to see results or esc to cancel.

Filmy online dla dzieci

Dzieci spędzają na oglądaniu filmów coraz więcej czasu. W sieci dostępnych jest bowiem mnóstwo tytułów dla młodych widzów, które można oglądać bez żadnych opłat i abonamentów. Niestety niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że ich pociechy często wyszukują filmy za darmo, które są przeznaczone dla starszych widzów. Czas z tym zawalczyć, bo nieodpowiednie treści przekazywane w filmach dla dorosłych mogą zaburzyć psychiczny i fizyczny rozwój młodego człowieka. Co więc robić, by nasze dzieci oglądały filmy za darmo online przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci?

Sprawdź tabele wieku

Jeżeli urządzamy w domu rodzinny seans filmowy, przestrzegajmy ściśle ograniczeń wiekowych, Jeżeli producenci sugerują, że film jest przeznaczony dla osób od lat 18, to znaczy, że nie powinien go oglądać 12-latek! Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że w ich obecności pociecha może oglądać każdy film. Bo w razie czego zareagują, czyli wyproszą pociechę z pokoju i lub przerwą seans. To błąd! Dziecko musi się nauczyć, że od tych ograniczeń nie ma żadnych odstępstw. Na szczęście producenci filmowi dbają teraz o to, by przy filmach dla młodszych widzów świetnie bawili się także dorośli. Pamiętacie „Shreka?” Trudno nie zapamiętać! Gdy był wyświetlany w kinach, na seanse przychodzili także dorośli. I to bez dzieci.

Tłumaczmy dziecku, dlaczego ten czy inny film jest dla niego nieodpowiedni. Nie zbywajmy go jednak, mówiąc: bo jesteś za mały na takie filmy, jak będziesz większy, to zrozumiesz, nie, bo nie, porozmawiamy o tym później itp. Odpowiadajmy na pytania dziecka, wyjaśniajmy, rozwiewajmy wątpliwości. Traktujmy go jak partnera do rozmów, a nie natrętną muchę, której trzeba się jak najszybciej pozbyć. Unikanie odpowiedzi i kluczenie byle tylko dalej od niewygodnych pytań przyniesie tylko odwrotny skutek od zamierzonego: spotęguje ciekawość pociechy i sprawi, że będzie miała jeszcze większą ochotę na obejrzenie w sieci niedozwolonych filmów. Zgodnie z zasadą, że zakazany owoc smakuje lepiej. Telewizja internetowa dostarcza nam wiele pakietów dedykowanych tematycznie do wieku i zainteresowań ludzi. Warto sprawdzić, co nam oferują pakiety i wybrać ten najodpowiedniejszy do widza. 

Wykorzystaj blokady rodzicielskie

Postarajmy się o blokady rodzicielskie. Są to specjalne aplikacje których zadaniem jest kontrolowanie dziecka i informowanie rodziców, do jakich stron młody człowiek ma dostęp. Filtry blokują możliwość wejścia na strony, które rodzic uznaje za nieodpowiednie, uniemożliwiają też dziecku zapisywanie niektórych plików. Dbają też o to, by urządzenie z którego korzysta, wyłączyło się po określonym czasie. Ważne, by założyć blokadę nie tylko na domowy laptop czy tablet, ale także na smartfon. Często zapominamy o tym urządzeniu, a z badań wynika, że to właśnie za ich pośrednictwem dzieci trafiają na szkodliwe treści. Warto jednak pamiętać, że takie zabezpieczenia nie dają stuprocentowej gwarancji, że dziecko będzie oglądało tylko filmy za darmo przeznaczone dla swojego wieku. Zawsze może się trafić starszy i bardziej oblatany w sprawach technicznych kolega który pomoże obejść blokady. Warto więc regularnie kontrolować jakie filmy za darmo online ogląda nasze dziecko. I w razie czego, reagować. Ale nie karać, zabraniać, czy straszyć ogniem piekielnym. Tylko tłumaczyć, tłumaczyć, tłumaczyć…

Poszukajmy razem z dzieckiem wartościowych i ciekawych stron z filmami. Nie skupiajmy się jedynie na takich z filmami fabularnymi. W sieci nie brakuje serwisów i kanałów które oferują za darmo bardzo ciekawe filmy dokumentalne i edukacyjne. Takie filmy mogą pomóc dziecku rozwijać zainteresowania i pasje, a także sprawić, że podciągnie się w nauce. W przypadku młodszych dzieci warto umieścić linki do takich pożytecznych stron w zakładkach przeglądarki internetowej. Młody widz zyska wtedy wybór, a my kontrolę nad filmami, które ogląda.

O ile to możliwe, jak najczęściej oglądajmy filmy z dzieckiem. Nie wykorzystujmy czasu, które spędza ono przed ekranem na sprzątanie mieszkania, czy zmywanie naczyń. To może poczekać! Po zakończeniu seansu koniecznie porozmawiajmy z pociechą o tym, co przed chwilą zobaczyła. Pogawędka o filmie pozwala lepiej poznać dziecko. Może być też pretekstem do rozmowy na poważniejsze tematy. Na przykład o filmach które nie powinno oglądać.